Bakan Kurtulmuş ITB de Türkiye Standı nı açtı

Bakan Kurtulmuş ITB de Türkiye Standı nı açtı

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, bugün kapılarını 52'nci kez dünya turizmcilerine açan ITB Berlin Turizm Fuarı'ndaki Türkiye standının açılışını gerçekleştirdi.

Dünyanın en büyük turizm fuarı ITB Berlin 2018'de büyük bir gövde gösterisi yapmaya hazırlanan Türkiye, fuara Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın öncülüğünde 3079 metrekarenin üzerinde stantla katılım sağlıyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş da, bu önemli fuarda turizmcileri yanlız bırakmadı. Kalabalık bir heyetle fuara gelen Bakan Kurtulmuş, ITB 2018'in en büyük standı olma özelliği taşıyan Türkiye standının açılışını gerçekleştirdi.

Turizmin ülkeleri birleştiren en önemli güç

Fuarda bir de konuşma gerçekleştiren Bakan Numan Kurtulmuş, turizmin ülkeleri birleştiren en önemli güç olduğunu vurguladı. Kurtulmuş konuşmasında, “Almanya ile yeni dönemde aramızdaki problemleri konuşarak halletme konusunda önemli adımlar atacağız ve atıyoruz ve yeni bir takım ürünlerin birlikte üretilmesi konusunda da adımlar atacağımızı ümit ediyor, bunun da karşılıklı ilişkilerin gelişmesinde son derece yararlı sonuçlar doğuracağını bekliyoruz” dedi.    

Bakan Numan Kurtulmuş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Alman dostlarımızın 2 yıllık bir düşüşten sonra yeniden Türkiye’yi ziyaret etmeye başlamaları ve yıl sonu itibariyle 3,5 milyonu aşkın Alman dostumuzun ülkemizi ziyaret etmeleri fevkalade önemli ve güzel işaretler taşıyan sevindirici bir sonuçtur. Almanya’dan bu yıl içerisinde gelecek misafirlerimizin sayısının, erken rezervasyon sonuçlarına bakıldığında, 5 milyona yaklaşmasını ümit ediyoruz.

Sektör kötü günleri geride bıraktı

“Türkiye turizmi geçtiğimiz yıllarda yaşamış olduğu kötü günleri geride bıraktı. Geçtiğimiz yıl sonu itibariyle 32,6 milyon ziyaretçi, 26,5 milyar dolarlık da bir turizm gelirine ulaştık. Türkiye’nin turizm sektörünün krizlere karşı ne kadar dayanıklı olduğunu göstermesi bakıından bu sonuç son derece önemlidir. Türkiye’nin dostlarının da Türkiye’den öyle kolay kolay vazgeçmeyeceğini göstermesi bakımından da son derece önemlidir."

Almanya ile yeni dönemde problemleri konuşarak halletme konusunda önemli atımlar attıklarını söyleyen Bakan Numan Kurtulmuş, “Yeni bir takım ürünlerin birlikte üretilmesi konusunda da adımlar atacağımızı ümit ediyor, bunun da karşılıklı ilişkilerin gelişmesinde son derece yararlı sonuçlar doğuracağını bekliyoruz” diye konuştu.

5 milyon Alman turist bekliyoruz

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, açılışta yaptığı konuşmada, geçtiğimiz dönemlerde Alman turist sayısında yaşanan düşüşlere değinerek, Türk turizminin yaşadığı kötü günleri artık geride bıraktığını ifade etti. Türkiye’yi geçtiğimiz yılın sonu itibariyle 3,5 milyon Alman turistin ziyaret ettiğine vurgu yapan Bakan Kurtulmuş, 2018 yılının sonunda bu sayının 5 milyona yaklaşmasını ümit ettiklerini söyledi.

Türkiye’nin geçtiğimiz yıl 32,6 milyon ziyaretçi, 26,5 milyar dolar turizm geliri elde ettiğini ve bunun da Türkiye dostlarının ülkemizden kolay kolay vazgeçmediklerini gösterdiğini belirten Bakan Numan Kurtulmuş şöyle devam etti:  

Alman turistin geri dönmesi çok sevindirici          

“Türkiye turizmi geçtiğimiz yıllarda yaşamış olduğu kötü günleri geride bıraktı. Geçtiğimiz yıl sonu itibariyle 32,6 milyon ziyaretçi, 26,5 milyar dolarlık da bir turizm gelirine ulaştık. Türkiye’nin turizm sektörünün krizlere karşı ne kadar dayanıklı olduğunu göstermesi bakıından bu sonuç son derece önemlidir. Türkiye’nin dostlarının, Türkiye’den öyle kolay kolay vazgeçmeyeceğini göstermesi bakımından da son derece önemlidir.

Türkiye’nin geleneksel turizm pazarları olan Avrupa ülkelerindeki dostlarımızın yeniden ülkemizi ziyaret etmiş olmaya başlamaları fevkalade sevindiricidir. Özellikle Alman dostlarımızın 2 yıllık bir düşüşten sonra yeniden Türkiye’yi ziyaret etmeye başlamaları ve yıl sonu itibariyle 3,5 milyonu aşkın Alman dostumuzun ülkemizi ziyaret etmeleri fevkalade önemli ve güzel işaretler taşıyan sevindirici bir sonuçtur. Almanya’dan bu yıl içerisinde gelecek misafirlerimizin sayısının, erken rezervasyon sonuçlarına bakıldığında, 5 milyona yaklaşmasını ümit ediyoruz.”

İlişkilerin normalleşmesinden memnuniyet duyuyoruz

Türkiye’nin 2018 yılı sonu itibariyle toplam turist rakamında 38 milyon civarında bir turisti ağırlayacağını ifade eden Bakan Kurtulmuş, “Turizmin dili başka, siyasetin dili başka şeydir. Turizmin dilini iyi kullanmayı başarırsak siyasetteki gerginliklerin de yumuşamasına vesile olmamız mümkündür.” dedi.

Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde çeşitli nedenlerle oldukça ciddi bir gerilim süreci yaşadığını hatırlatan Bakan Kurtulmuş, konuşmasına şöyle devam etti:

Turizm siyasetin dilini yumuşatıyor

“Özellikle Avrupa’daki seçim süreçlerinin, aşırı sağcı akımların ve birçok başka siyasi sebeplerin de iki ülke arasında gerilime vesile olduğunu hepimiz biliyoruz. Alman turistler Türkiye’ye gelmeye devam ettikçe ya da turizm sektöründeki karşılıklı olumlu yaklaşımlar sürdükçe siyasetin dilinde de yumuşama olduğunu görüyoruz.

Bugün itibariyle Almanya ile aramızda bazı konularda farklılıklar olmakla birlikte süratle aramızdaki siyasi ilişkilerin normalleşmeye başladığını görüyor, bundan da büyük bir memnuniyet duyuyoruz.”

Yeni dönemde ortak tanıtımlar yapılacak

Türkiye turizminin gelişmesinde Alman turizmcilerinin son derece olumlu katkısı olduğunu dile getiren Bakan Numan Kurtulmuş, bundan sonraki süreçte de Alman turizm sektörünün profesyonelleriyle birlikte yakın bir temas içerisinde çalışmalarını sürdüreceklerini, ortak programlar, paketler üzerinde çalışacaklarını ve ortak tanıtımlar yapmayı devam ettireceklerini söyledi.

Türkiye turizm sektörünün gelişmesinde Alman tur operatörlerinden, sektörün diğer çalışanlarına kadar herkesin değerli katkılarını biraraya getirerek, hızlı bir şekilde yollarına devam edeceklerine vurgu yapan Bakan Kurtulmuş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Alman pazarındaki çalışmalarımız devam edecek

“Burada Almanya’nın önde gelen turizm şirketleri, tur operatörlerinin temsilcileriyle toplantılar yaparak, önümüzdeki dönemde neler yapılabileceği konusundaki çalışmaları sürdüreceğiz.

Yeni dönemde Türkiye’nin turizmdeki ürün çeşitliliğini artırarak sadece deniz, kum güneş değil, bunun dışında tarih, kültür, inanç, yaşlı bakım, sağlık, spor, doğa, dağ turizmi gibi birçok alanda Avrupalı ortaklarımızla müşterek çalışabileceğimizi ümit ediyoruz.

Bakan Kurtulmuş standları gezdi

Yeni bir takım ürünlerin birlikte üretilmesi konusunda adımlar atacağımızı ümit ediyoruz ve bunun da karşılıklı ilişkilerin gelişmesinde son derece yararlı sonuçlar doğuracağını bekliyoruz.”

Daha sonra standları gezen ve turizmcilerle sohbet eden Kurtulmuş, turizmcilerin her zaman yanında olduğunu belirterek, fuarda kendilerine başarılar ve kolaylıklar diledi.  Bakan Kurtulmuş daha sonra Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü Bakanlar Toplantısı’na katıldı.