Geleceğimiz Turizm Paneli nin açılış konuşmasını BODER Genel Sekreteri Orhan Kavala yaptı

Geleceğimiz Turizm Paneli nin açılış konuşmasını BODER Genel Sekreteri Orhan Kavala yaptı

Çok değerli konuklarımız hepinize rahmetli Cevat Şakirin ifadesi ile ayrı ayrı, merhaba demek istiyorum. Bodrum için yine birlikteyiz.

Bu gün burada gelecek turizmde adı altında yapacağımız panelin Bodrum da  yapılmasını ve çok değerli panelistler ile bizlerin birlikte olmasını sağlayan  üst kuruluşumuz Türofed’e ve Akbank’a hepimiz adına çok teşekkür ediyorum.

Ben bu güzel kentte, bu güzel insanlar ile yaşama şansına sahip olduğum için çok mutluyum. Bu güzelliklerin daima artarak devam etmesini gönülden istiyorum.

Hemen hepinize şu soruyu sormak istiyorum.  Bu panel neden Bodrum da ?

Bu sorunun cevabını katılımcı panelistlerimiz açık yüreklilik ile cevaplandırırlarsa ben şahsen çok mutlu olacağım. İnanıyorum ki buradaki katılımcılar da mutlu olacaklardır.

Benim şahsi görüşüm etken unsur Bodrum kimliğidir.

Bodrumun kimliği, kişiliği, karakteri, maddi ve manevi zenginliklerinin bizleri şanslı kıldığını ve bu avantajları sağladığını zannediyorum. Bu özellikler dünden bu güne olmamıştır. Çok zor şartlarda, çok uzun ve meşakkatli  bir zaman diliminde yılmadan, usanmadan, sarfedilen çabalar ve fedakarlıklar ile bu günlere gelmiştir. Bodrumun çok uzun ve zengin geçmişi vardır.

Bodrum evleri çok özeldir. Günümüzde bile örnek alınmakta ve Bodrum dışında Bodrum evleri adı ile yeni yatırımlar ile siteler yapılmaktadır. Bodrum evleri tamamen beyaz boyalıdır. Kapı ve söveleri, pencere ve söveleri mavi renklidir. Bunların hepsinin kendi içinde bir anlamı vardır.

Bodrumda musandıralı, sakız ve kule tipi evler yapılmış ve yaşanmıştır. Halen de bu özellik korunmakta ve bu yaşam alanları günün şartlarına uygun olarak tadilatları yapılarak kullanılmaktadır.  Bu imar durumunun devam edebilmesi ve korunması için 1974 yılında imar planları yapılmıştır. Gerçek hayatta kullanılmaya devam edilmiştir. 2003 yılında bu planlar günün şartlarına göre revize edilerek yenilenmiştir. Bu planlar ve dip notları halen yürürlüktedir ve geçerlidir.

Bodrumun insan yapısı, misafirperverliği, yerel lisanın güzelliği, tarımı, balıkçılığı, süngerciliği, tekne imalatçılığı ve o teknelerin misafirlerini mavi ile yeşilin birleştiği Gökova da gezdirdiği, unutulmaz anıların yaşandığı, güzelliklerin hepsi ayrı ayrı Bodrumdan birer parçadır.
  
Bodrum’u Bodrum yapan bu özellikleri bizlere kazandırmış ve aramızdan ayrılmış olanları rahmet ve minnetle anıyorum. Halen hayatta olanlara da sağlıklı uzun bir yaşam diliyorum.

Bizler de eğer onlar gibi anılmak istiyor isek ne yapmamız gerekiyor. Bodrumun kimliğini kişiliğini, karakterini ve tüm zenginliklerini en az onlar kadar koruyup bizden sonra burada yaşayacak olan geleceğimiz çocuklarımıza devir etmemiz gerekiyor.

Bu konuda başarılımıyız ? 

Ben pek başarılı olduğumuzu söyleyemem.

Belki Türkiye geneline göre nispeten daha az deformasyona uğruyoruz diyebilirim. Ancak Bodrum kimliği, kişiliği, karakteri, maddi ve manevi zenginlikleri üzerinde günümüzde çok ciddi bir baskı olduğunu görüyor ve hissediyoruz. Bu baskıya Bodrumda tüm yaşayanlar ile karşı koyamazsak o zaman Bodrum büyük ve ciddi  deformasyonlara uğrar ve bizlerde iddia ettiğimiz gibi yalancı cennetimizi kaybeder ve kendi ellerimiz ile cehennemimizi hazırlamış oluruz.
Buradaki hiç kimsenin bunu arzu edebileceğini zannetmiyorum. Ancak son zamanlarda Türkiye ekonomisini yöneten birçok büyük inşaat şirketi İstanbuldaki durgunluk ve tıkanmadan sonra Bodrum’a gelmeyi ve yatırımlar yapmayı planladıkları görülmektedir. Onların kafasında Bodrum’u küçük bir İstanbul yapmak ve çok paralar kazanmak olabilir. Hatta Bodrumda yaşayan bazı paydaşlar da bulabilirler.

Peki böyle bir gelişme olursa şu anda yapmakta olduğumuz Gelecek Turizm de gibi panellerin bir espirisi kalır mı? Bana göre hiçbir espirisi kalmaz hatta yapılamazlar. O zaman belki elde birikmiş olan dairelerinin satışını kolaylaştırmak ve çabuklaştırmak için farklı paneller düzenlenebilir. Ama bu Gelecek Turizmde asla olmaz.

Şimdi Bodrum için bu tehlikeyi anlayabilmek lazım.  Ağırlıklı konut yapımı olan bu şirketler bodrumun zenginliklerinden pay almak istemektedirler.  İlk teşebbüslerini de bu yıl masum bir toplantı ile başlatmışlardır. Ben buradaki herkese soruyorum Bodrumun bu kadar çok konut’a ihtiyacı varmıdır? Kesinlikle yoktur.

Şimdi Bodrumun konu ile ilgili bu günkü durumuna bir bakalım. Yaklaşık 110000 civarında turistik yatağı, 300000 civarında ikinci konut yatağı, 164000 bin civarında da yerleşik nüfus tarafından kullanılan yatak vardır. Toplam 574000 civarındadır. Bunların yanında yarımadanın birçok yerinde yapımı halen devem eden inşaatlar da vardır. Bunlar bittiğinde konut yatak sayısı daha da artacaktır.

Bu gün bazı otellerimizin de konut’a dönmekte olduğunu bilmekteyiz. Bu da bize konut yap sat rantının turizm gelirlerinden ne kadar cazip olduğunu göstermektedir. Turizm bölgesi Bodrumda döngü ters işlemeye başlamıştır. Eğer gelecek Turizmde diyorsak ve Bodrum için ihtiyaçları karşılayacak yeni  Turizm yatırımları yapılmalıdır. Ancak abartılmamalıdır. 

Şimdi soruyorum bu durumda hangi mantık yeni konut inşaat yatırımlarının Bodrum için doğru olduğunu söyleyebilir.

Bodrum’u seven ve yaşamını Bodrumda devam ettiren, sorumluluk alan ve yönetenlere, herkese sesleniyorum. İlerde Bodrum’a ihanet ettik dememek için veya ihanet ettiler dedirtmemek için Bodrumun kimlik, kişilik, karakter, maddi ve manevi değerleri ve demografik yapısına saygılı olmamız gerekmektedir. Ülkemizde maalesef eldeki değerlerin kıymeti kaybedilmeden anlaşılamıyor. Kaybedildikten sonra çok pişman olunuyor ama maalesef tekrar geriye getirilemiyor.

Turizmde dijitalleşme, bu yöndeki hızlı gelişmeler ayak uydurabilen işletmeler açısından büyük avantaja dönüşmüştür. Konaklama sektörünün ve tüketicilerin bağımlılığı da ciddi oranda azalmıştır. Çok ciddi tur operatörleri dahi bu sisteme yönelmek zorunda kalmışlardır. Bu yönde yapılan satışlar hızla artmaktadır. Önümüzdeki zaman dilimlerinde tamamına yakını bu yönde yapılmaya devam edilecektir. Panelistlerimiz bu konuda daha ciddi açıklamalar yapılacaklarını zannediyorum.

Gelecekte doğruların artarak devam ettiği, yanlışları  yaşamayacağımız bir Bodrumda bu duygu ve düşünceler ile tüm konuklarımıza bir kere daha hoş geldiniz diyorum. Katılımcı panelistlere de başarılar diliyor. Bodrum için güzel bir panel olmasını temenni ediyorum.

Saygılarımla,
Orhan Kavala