İşte WTM Londra Fuarında öne çıkan konu başlıkları...

İşte WTM Londra Fuarında öne çıkan konu başlıkları...

Dünyanın önde gelen turizm fuarlarından olan WTM Londra 2017 sona erdi. İşte fuarın son gününde öne çıkan konu başlıkları, toplantılar ve seminerlerde ele alınan gündem maddeleri…

World Travel Market 2017’nin son gününe damga vuran kavramlar “sorumlu turizm” ve “sürdürülebilir turizm” oldu. WTM 2017 Fuarı kapsamında gerçekleşen oturum ve seminerlerde “sorumlu turizm” kavramına sıkça vurgu yapıldı. Fuarın son gününde ise altı farklı kategoride düzenlenen WTM Londra Sorumlu Turizm Ödülleri sahiplerine takdim edildi.

1.Botswana’da yer alan Chobe Game Lodge konaklama tesisi, “Düşük Karbon Salınımını” kategorisinde
2.Güney Afrika’da Grootbos Doğa Koruma Alanı’nda yer alan Grootbos konaklama tesisi, “Sorumlu Turizm Alanındaki En İyi Konaklama Tesisi” kategorisinde
3.Vietnam’da doğa yürüyüşleri düzenleyen ve kadın girişimci tarafından hayata geçirilen Sapa O’Chau, “En İyi Toplum Girişimi” kategorisinde
4.Slovenya’nın başkenti Ljubljana, “En İyi İletişim Uygulaması” kategorisinde
5.Hindistan’da doğada yürüyüş turları düzenleyen ve konaklama hizmeti sunan Village Ways, “Yoksullukla Mücadele” kategorisinde
6.Güney Afrika’da faaliyet gösteren Transfrontier Parks Destinations ise “En İyi Tur Operatörü” kategorisinde ödüle layık görüldü.

WTM Fuarı’na damga vuran “sorumlu turizm” ve “sürdürülebilir turizm” kavramlarının yanı sıra Avrupa’da bazı destinasyonlara yönelik yaşanan turist akını sonrasında ortaya çıkan “overtourism” kavramı da gündemin önemli başlıkları arasında yer aldı.

Fuarın son gününde öğleden sonra düzenlenen “erişilebilir turizm” başlıklı oturumda televizyon sunucusu ve paralimpik basketbol oyuncusu Ade Adepitan konuşmacı olarak yer aldı. Adepitan, engelli kişilerin seyahat süreçlerinde yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekerken; engelliler için seyahat alanında hayata geçirilen kolaylaştırıcı çözümlere de örnek verdi. İngiliz televizyon sunucusu; Roma’da yer alan Collesium’daki asansör sistemini engelli kişilerin seyahat deneyimlerini kolaylaştırıcı projelere örnek olarak gösterdi.

Düzenlenen etkinlik kapsamında dünya çapında isimlerini duyuran 120 blogger sektör temsilcileri ve katılımcılarla buluşarak; yürüttükleri çalışmaları katılımcılarla paylaştılar ve dijital medyanın seyahat trendleri üzerindeki etkilerini anlattılar.

WTM Londra 2017 düzenlenen festivallerle sona erdi. Katılımcılar festivaller kapsamında Karayipler, Japonya, Endonezya, Ekvator, Bulgaristan, Gana, Senegal ve Brezilya gibi ülkelerin kültürlerini ve lezzetlerini deneyimleme fırsatı buldular.