top of page
  • Yazarın fotoğrafıBODER

3 YILLIK ARADAN SONRA BODRUM TURİZMİ BERLİN ITB FUARINDA YERİNİ ALDI. 2023 SEZONDA EN BÜYÜK BEKLENTİ

Koronavirüs salgını nedeniyle üç yıldır yüz yüze yapılamayan dünya turizm sektörünün en büyük ve en önemli fuarlarından biri olan Berlin Uluslararası Turizm Borsası (ITB) 54'üncü kez kapılarını ziyaretçilere açtı.

ITB Fuarı’nda Türkiye standı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) tarafından kiralanan 550 metrekarelik alanda temsil edildi. Bodrum Belediyesi ve Bodrum Tanıtma Vakfı destekleriyle Bodrum için kurulan özel bir stantta ise acenta ve konuklara BODER tarafından sunumlar yapıldı.

Bodrum Otelciler Derneği’ni (BODER) temsilen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alişir Şahin, Bodrum’un en önemli pazarlarından birisi olan Almanya ile diğer ülkelerden gelen acenta ve konuklara Bodrum’u anlattı.

Fuara katılan Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy da Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) ile birlikte Bodrum tanıtımları konusunda etkin bir kampanya hazırlığına başlandığını belirtti.


BODER Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Dengiz, Başkan Yardımcısı Alişir Şahin ve Boder üyelerinin de katıldıkları Hollanda, Almanya ve Rusya’da düzenlenen yurtdışı fuar izlenimlerine göre çok sayıda acenta ve katılımcıya yapılan sunumların ardından izlenimlerini ve yeni turizm sezonuna dair beklentileri şu şekilde sıraladı:


RUSYA PAZARI: Rus turistlerin bu yıl seyahat etmeyi en çok tercih ettikleri destinasyonlar içinde Bodrum’un yer alması bizim adımıza çok olumlu gelişmedir. Diğer yandan Rusya Ulaştırma Bakanlığı basın servisi yaptığı açıklamada, "Rus havayollarının Türkiye Cumhuriyeti'ne uçuşları her zamanki gibi devam ediyor. Rusya Ulaştırma Bakanlığı, Rus uçaklarına yakıt ikmali konusunda Türk tarafıyla istişarelerde bulunuyor. Rus havayolları için Türk havalimanlarında yer hizmetlerinde herhangi bir sorun yok." İfadelerini kullandı.


ALMANYA PAZARI: Fuarın düzenlendiği Almanya’da Türkiye’ye yönelik ilgi çok eski yıllara dayanmaktadır. Bu yıla özel olarak da mevcut talebin birkaç hafta içinde şekillenmesini bekliyoruz.


İNGİLTERE PAZARI: İngiliz misafirlerimizin mevcut rezervasyonlarında Bodrum için beklenen turist sayısı önceki yıllara paralel bir seyir izliyor. İngiliz acentalarından gelecek yeni talepler de önümüzdeki aylarda netlik kazanacak.


Bütün bu olumlu beklentilere rağmen yaşadığımız deprem felaketi Avrupa basını ve sosyal medyada olumsuz haberlerle yer alıyor. Bu felaketin yaralarının sarılmasına paralel olarak gelecek rezervasyonlardaki artışın olumlu bir seyir izlemesini bekliyoruz.

Temennimiz; ülkemizde veya yakın ülkelerde deprem riskinin azalması, depremzedelerimizin hayata geri dönmesi ve otelcilerimizin en iyi şekilde sezona hazır olmasıdır.


Genel itibariyle Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ili etkileyen iki depremin ardından, Bodrum Kaymakamlığı, Bodrum Belediyesi ve Bodrum halkı depremzedeler için seferber olurken, ilçedeki oteller de deprem bölgelerinden tahliye edilen depremzedeler için kapılarını açmasıyla otel yetkililerine ve de otelleri açık olmayıp sadece yardım gönderenlere Bodrum Otelciler Derneği Yönetim Kurulu olarak sonsuz teşekkürlerimizi sunmak bizim borcumuzdur.


Yaşanan bu olayda hepimizin tarihsel yükümlülüğümüz, insanlık borcumuzdur.


Bu kötü olayın acısını yaşayan biricik çocuklarımızın yüzlerine bir tebessüm kondurabiliyorsak ne mutlu bizlere…


İlçemizde depremzedelerinin her ihtiyaçlarını çoğunu karşılamak anlamında gücümüz yetmediğinde hissettiğimiz anda üzgünlüğümüzü ve eksikliğimizi paylaşmak isteriz. Keşke gücümüz yetse de daha nicelerine yetişebilsek.


Depremde yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz.

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page