top of page
  • Yazarın fotoğrafıBODER

VALE HİZMETLERİNDE MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ŞARTI

2022 yılının tamamlanmasıyla 01.01.2023 itibariyle işletmelerin uyması gereken düzenlemeler ve uygulamalar Resmi Gazete’de yayınlanarak düzenlenmeler yürürlüğe girecektir. Bu sebeple üyelerimizin dikkat edeceği önemli konular aşağıda özetlenmiş olup, Odamız tarafından üyelerimizin dikkatine ve bilgisine sunulmuştur.

VALE HİZMETLERİNDE MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ŞARTI

25/12/2020 tarih 31345 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “İşletmeler ve İşyerlerinin Araç Park Hizmetlerinin (Vale) Yürütülmesine İlişkin Yönetmelik” ile vale görevlilerinin (vale hizmeti almak isteyen sürücünün aracını park yasağı olmayan alanlara park eden ve istenildiğinde aracı, tekrar araç sürücüsüne teslim eden görevliler) MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olması zorunlu hale getirilmiştir.

Yönetmeliğe göre vale görevlilerinin ve Otopark görevlilerinin 01/01/2023 tarihine kadar MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olmaları gerekmektedir.

Bireylerin MYK tarafından yetkilendirilen belgelendirme kuruluşlarında sınavlara girmesi için ulusal yeterlilikte yer alan aşağıdaki şartları sağlaması gerekmektedir.

• Asgari B sınıfı ehliyete sahip olması,

• Yetkili merkezden alınmış “Psikoteknik Test Raporu”na sahip olması ve

• Türk Ceza Kanununun “Cinsel saldırı” başlıklı 102.,“Çocukların cinsel istismarı” başlıklı 103., “Reşit olmayanla cinsel ilişki” başlıklı 104., “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” başlıklı 109., “Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti” başlıklı 188., “Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma” başlıklı 190., “Kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmak” başlıklı 191., “ Fuhuş” başlıklı 227. ve 5326 sayılı Kabahatler Kanununun “Sarhoşluk” başlıklı 35. maddelerindeki suçlardan affa uğramış olsa bile hüküm giymemiş olması gerekmektedir.

İlgili belgeyi almak isteyenler https://portal.myk.gov.tr/index.php?option=com_kurulus_ara&view=kurulus_ara adresinden bilgi alabilirler.

8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page